ITEM #BT-TT-7-EX-10
Free Shipping
Key Features:
  • Extension for 7" H Tow Ramps
  • Further decreases angle of approach for low-profile cars
  • May also be used as a "humper" ramp
See More…
Will this work with my car?
Technology & Features
Tire Width
Tire Width
12" maximum width
Angle of Approach
Angle of Approach
4 degrees
Weight Capacity
Weight Capacity
2500 lbs. per ramp
Sold in Pairs
Sold in Pairs
2 ramps included
Lightweight
Lightweight
6 lbs. per ramp
High Density Foam
High Density Foam
Exclusive high-density foam
Anti Skid
Anti Skid
stays in place on any surface
Race Ramps™ XTenders Solid Extensions for Car Tow Ramps - 10,000 lb. GVW Capacity per Pair
30 Day Guarantee
Satisfaction or money back
Made in USA
and proud of it
Specifications
Made in the USA
Sold As:
Pair
Length:
35"
Width:
10"
Height:
1-9/10"
Weight:
6 lbs.
Maximum Capacity:
1,500 lbs.
Color:
Black
Material:
Expanded foam with traction coating
More Information
  • Extension for 7" H Tow Ramps
Usage Guidelines
This product is backed by a One Year Warranty.
Instruction Manual
Calculator
Make sure you can sail right up your service ramps!
To determine the best angle of approach for your vehicle, we have devised the “yardstick test” below. If you do not have a yardstick, carefully measure out 36" with a tape measure or other straight, rigid object.
You may need two sets of hands to get an accurate measurement.
YARDSTICK TEST
yardstick test steps mobile
yardstick test step1
1
Place a 36" yardstick or tape measure at the base of your front wheel.
yardstick test step2
2
yardstick test step3
3
Measure vertically from the ground to the end of the yardstick or 36" point on the tape measure.