ITEM #BT-TT-7-10-2
Free Shipping
Key Features:
  • Easily extend rollback for faster, safer loading of low-profile vehicles
  • Decrease angle of approach to as little as 5.2 degrees
  • Multi-piece ramp design supports vehicles up to 10,000 lbs.
See More…
Will this work with my car?
Technology & Features
Tire Width
Tire Width
12" maximum width
Angle of Approach
Angle of Approach
5.2 degrees
Weight Capacity
Weight Capacity
2500 lbs. per ramp
Sold in Pairs
Sold in Pairs
2 ramps included
Lightweight
Lightweight
19 lbs. per ramp
High Density Foam
High Density Foam
Exclusive high-density foam
Anti Skid
Anti Skid
stays in place on any surface
Race Ramps™ 6' 2
30 Day Guarantee
Satisfaction or money back
Race Ramps™ 6' 2
Made in USA
and proud of it
Specifications
Made in the USA
Sold As:
Pair
Length:
74"
Width:
10"
Height:
7"
Weight:
19 lbs.
Approach Angle Degree:
5.2°
Maximum Capacity:
2,500 lbs.
Lift Height:
7"
Color:
Black
Material:
Expanded foam with traction coating
More Information
The 1 inch by 5 inch notch in this Tow Ramp enables you to simply fold the rollback down into the notches and drive on up (or hook up the winch) with no worries about your safety or the safety of the car. This ramp gives 7 inches of lift and has a 5.2-degree angle of approach. It is designed for tires up to 8 inches wide, and it can support up to 2,500 pounds for a total vehicle weight capacity of 10,000 pounds. As it is a two-piece design, it can be used as a singular unit with both pieces, or just as a compact version with one of the pieces.
Usage Guidelines
This product is backed by a One Year Warranty.
Instruction Manual
Calculator
Make sure you can sail right up your service ramps!
To determine the best angle of approach for your vehicle, we have devised the “yardstick test” below. If you do not have a yardstick, carefully measure out 36" with a tape measure or other straight, rigid object.
You may need two sets of hands to get an accurate measurement.
YARDSTICK TEST
yardstick test steps mobile
yardstick test step1
1
Place a 36" yardstick or tape measure at the base of your front wheel.
yardstick test step2
2
yardstick test step3
3
Measure vertically from the ground to the end of the yardstick or 36" point on the tape measure.